Samotność strategiczna Polski

Samotność strategiczna Polski
Wydawca: Zona Zero
Numer ISBN: 9788366814387
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 400

Książka dająca do myślenia. Świadomość zagrożeń i dostrzeganie ich przez każdego z nas może okazać się kluczem do bezpieczeństwa. Zdecydowanie warto poświęcić czas na lekturę.

Samotność strategiczna nie oznacza braku wiary w system sojuszniczy, w którym uczestniczy Polska. Państwa o naszym potencjale, muszą kształtować samodzielnie otaczającą nas przestrzeń, w tym przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa. Musimy stabilizować sytuację zgodnie z polskim, strategicznym planem wielkiej gry.

Czy to oznacza porzucenie sojuszników? Wręcz przeciwnie. Samotność strategiczną należy rozumieć raczej jako konieczność przeprowadzenia własnego, polskiego rachunku strategicznego. Rachunek ten trzeba prowadzić w samotności, wychodząc z założenia, że nie wszystkie nasze interesy pokrywają się z interesami naszych sprzymierzeńców.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie może proponować rozluźnienia więzów z NATO, Stanami Zjednoczonymi czy Unią Europejską, ale równie nieroztropne jest oczekiwanie, że inni rozwiążą za nas nasze dylematy strategiczne. Nasz układ sojuszniczy ewoluuje, zmieniają się oceny sytuacji i znaczenie poszczególnych państw. Nawet jeśli wszyscy maszerujemy w jednym kierunku, to nie w tym samym tempie.

Nawet zakładając, że Paryż czy Berlin bez wahania i zbędnej zwłoki postanowią wywiązać się z przyjętych zobowiązań sojuszniczych, to pojawia się kwestia ich zdolności. Z wojskowego punktu widzenia będziemy zdani jedynie na siebie, naszych sojuszników regionalnych i na Stany Zjednoczone.

WOJNĘ BĘDZIEMY MUSIELI PRZEZ DŁUGI CZAS TOCZYĆ W SAMOTNOŚCI.


Sprawdź, gdzie kupić

Zdaniem autora książki powinnismy pamiętać o tym, że interesy nasze i naszych sojuszników mogą się różnić.

“Nie ma sojuszu, w którym wszystkie interesy są tożsame. Tak samo jest w NATO. Doktryna potwierdzona podczas szczytu w Madrycie, mówiąca o odpowiadaniu na wszystkie możliwe zagrożenia, ilustruje tę prawidłowość. Państwa w różnych częściach świata mają inne interesy strategiczne i postrzeganie rzeczywistości. Hiszpania, Włochy i Francja są skierowane w kierunku basenu Morza Śródziemnego, zupełnie inaczej niż Bałtowie czy państwa skandynawskie. Wymaga to pogłębionej refleksji strategicznej, bo sytuacja bardzo szybko się zmienia” – powiedział Marek Budzisz.

W tej chwili nie ma żadnych recenzji/opinii.

Dodaj komentarz, opinie lub recenzję.

Kto czyta książki, żyje podwójnie

“Kto czyta książki, żyje podwójnie” to słowa Umberto Eco, włoskiego pisarza, filozofa i literaturoznawcy. To piękne stwierdzenie podkreśla, jak wiele korzyści płynie z czytania książek, które pozwala nam odkrywać świat na wiele różnych sposobów. Czytanie to nie tylko sposób na rozrywkę, ale także na rozwijanie wyobraźni i poszerzanie

Czytaj więcej »

Co myśleć o czytaniu harlequinów?

Opinie na temat czytania harlequinów są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, kultura, wykształcenie i wiele innych. Niektórzy ludzie uważają, że czytanie harlequinów jest przyjemnym sposobem na rozrywkę i relaks, podczas gdy inni uważają, że są to książki mało wartościowe, które nie przyczyniają

Czytaj więcej »
nerwica_lekowa_i_ja
lista-szesciu-kulawskijpg
Pokot piotr koscielny
1032372-gwiezdni-wojownicy-grobowiec-dagona-krystian-andrzejewski-1
czwarty-pokoj-ksiazka
To nie moja wina - ksiazka